17-03-2010

Czas i Data w Javie

Na infoQ pojawił się wywiad dot. zapowiadanego już dawno wprowadzenia jakiejś NORMALNEJ obsługi czasu i dat w Javie. Sam wywiad może nie jest jakiś pasjonujący, ale podobał mi się jeden fragment:
InfoQ: Some of these concepts have already been explored in JodaTime. What's the relationship between that and JSR 310?
Stephen: JodaTime has been used by a lot of developers already, but it's time that the base Java case is improved for everyone. The most obvious change is the package name (from org.joda.time to javax.time), but in practice there are a few subtle differences as well.
Piękne :-) Ciekawe tylko dlaczego trzeba było czekać tak długo na tak oczywisty ruch...

Etykiety:

15-03-2010

Szczegóły szkolenia TDD

Powoli dopinamy kwestie organizacyjne związane ze szkoleniem Test-Driven Development. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do oficjalnej strony szkolenia.
Polecam szybkie rejestrowanie się, ponieważ ze względu na to, że szkolenie będzie w formie warsztatów, liczba miejsc jest ograniczona!

Etykiety:

12-03-2010

Spotkanie z Mary Poppendieck

Miałem przedwczoraj okazję wziąć udział w spotkaniu z Mary Poppendieck zorganizowanym w Kopenhadze. Pani Mary opowiadała (delikatnie promując swoją nową książkę) o prowadzeniu projektów w "szczupły" sposób. Prezentacja wyglądała tak, że prelegentka przeszła przez główne rozdziały książki streszczając je w skrócie. Może nie brzmi to zbyt pasjonująco, ale tak naprawdę było to bardzo ciekawe.
Mary dawała przykłady projektów nieprogramistycznych, których prowadzenie w stylu podobnym do lean (skupienie na przepływie, praca zlecona ekspertom, eliminowanie strat, itp.) dało niesamowite efekty. Najbardziej przemawiającym przykładem była historia budowy Empire State Building (a potem budynku Chrysler'a i jeszcze jednego, którego nie pamiętam) - cała budowa od podpisania umowy do oddania budynku trwała... 16 miesięcy (czy coś podobnego, mogę mylić się o jakieś 2). Pani Poppendieck opowiedziała w skrócie jak udało się to zespołowi, który budował te budynki przyrównując to do metod i praktyk tworzenia oprogramowania. Mary to do tego całkiem dobry mówca, więc słucha się jej przyjemnie i dużo wynosi z wykładu. Tym bardziej cieszę się na jej wizytę w Polsce (o ile uda mi się wybrać na dalekie południe ojczyzny...) i wszystkim polecam wybranie się na spotkania z nią.

Etykiety:

08-03-2010

Konferencje

To kolejny małotechniczny wpis, ale może być dla kogoś ważny. W najbliższym czasie będzie w Polsce przynajmniej parę ciekawych wydarzeń agile'owych, więc chciałem je tu wylistować.

Najbliżej jest Zimowy AgileTuning bo już 20 marca. Nie byłem na poprzednim (i żałuję) - tym razem nie odpuszczę :-) Spotkań zwinnego światka jest w Polsce mało, więc trzeba delektować się tym co jest. Z resztą program przekonuje, że warto się wybrać.

Następnie są spotkania z Mary Poppendieck (kiedyś sprawdzałem co oznacza po niemiecku 'poppen' i odwróciłem oczy; a ten dieck do tego to już w ogóle...) - jedno we Wrocławiu (23 marca) a następne w Krakowie (24 marca).  Ciekawe czy się będą od siebie czymś różnić...

Później (8-9 kwietnia) jest AgileCE. Do tego zachęcam szczególnie - nie tylko będzie masa zagranicznych prelegentów,  ale również trochę naszych. Ja opowiem coś o naszych doświadczeniach bycia nearshore'owym zespołem naszego klienta.

No a potem (19-21 kwietnia) jest nasze szkolenie TDD, do zgłaszania się na które serdecznie zachęcam. Kwestie ceny i miejsca są aktualnie ustalane, do końca tygodnia powinny być już ogłoszone.

Etykiety:

05-03-2010

Szkolenie TDD

Tak, wiem - dość długo nic się tu nie działo. Postaram się niedługo wrócić do częstrzego pisania.
Tymczasem ten wpis też nie ma za wiele treści, ale przynajmniej kieruje do takiego, który ma :-)

Po sukcesie szkolenia dotyczącego zwinnych metodyk planowaliśmy przeprowadzenie szkolenia z TDD. Niestety (albo stety) ostatnie miesiące były pełne pracy przeplatanej z urlopami, więc nie bardzo było kiedy. Ale nadszedł czas, żeby wreszcie to zrobić.

Tak więc niniejszym zapowiadam szkolenie z TDD - 3 dni pełne kodowania w parach, emergent design'u, dobrych praktyk, JUnit'a i Mockito, tricków klawiszowych w Eclipse i wiele wiele innych... A przede wszystkim doświadczeni prowadzący: Krzysiek Jelski (aka Uncle Cris) oraz Michał Margiel (aka Ciacho, a konkretnie Pączek*). Ja będę doglądał szkolenie głównie pod kątem donoszenia ciastek i kawy, i może czasem coś wtrącę ;-)

Szczegóły na naszym blogu firmowym (http://blog.pragmatists.pl)


*Nieaktualne gdzieś od września. Teraz to bardziej Faworek...

Etykiety: